A targoncakezelői jogosítvány nemcsak a raktározási és logisztikai szektorban, hanem számos más iparágban is előnyt biztosíthat számunkra elhelyezkedésünk szempontjából. A targoncakezelőiképzéseken résztvevők megszerezhetik a biztonságos és hatékony targoncakezeléshez szükséges elméleti és gyakorlati ismereteket.
Fontos megjegyezni, hogy 2021 év végétől a targoncakezelői jogosítvány megszerzése már csak gépkezelői képzések keretében lehetséges, a közúti közlekedési ágazatban használt gépek kezelőinek képzéséről és vizsgáztatásáról szóló 54/2021. (XI. 5.) ITM rendelet értelmében. Ennek megfelelően megszűntek az OKJ targoncakezelői tanfolyamok és képzések is, így targoncakezelői jogosítványt már csak az új, hatóságilag is elismert gépkezelő képzések keretében lehet szerezni vagy megújítani.
Az is elmondható, hogy a korábbi géptípus besorolások mellett megszűntek a súly, méretkorlátok és az üzemanyag-meghajtás szerinti besorolások is.Példaként targoncák esetében, egy 10 tonnás homlokvillás targonca és egy 1,5 tonnás elektromos targonca is azonos gépcsoportba (3324) tartozik. Ennek köszönhetően a képzések során kevesebb vizsgát kell tennie annak, aki hivatalosan szeretne targoncát vezetni.
A targoncakezelői jogosítvány gépcsoport kategóriák is változtak, és a Nemzeti Jogszabálytár oldalán elérhető rendelkezések alapján az alábbi gépkategóriák kerültek meghatározásra: targoncák és szállítógépek 33-as kódszámmal, valamint gépfőcsoportban targoncák 3-as kódszámmal.
A targoncakezelői jogosítvány megszerzése céljából először is ki kell választani, hogy melyik targonca típusra szeretne jogosítványt szerezni, majd be kell iratkoznia egy engedéllyel rendelkező gépkezelő képzőhelyre, például a LOGIKA Pro-hoz, így a hatósági vizsga után államilag elismert jogosítványt szerezhető.
Fontos, hogy a jelentkezés során jeleznie kell, hogy valamely feltétel Önre igaz-e, mert ezek befolyásolják a képzés díját:
A KAV Közlekedési Alkalmassági és Vizsgaközpont honlapján található videó segítségével részletesen megismerhetjük a targoncakezelő feladatait. A videón bemutatják a vezetőüléses targonca kezelői vizsga követelményeit és teendőit.
“A felkészülést segítendő a Vizsgaközpont munkatársai olyan mozgóképes anyagot állítottak össze, amely a vezetőüléses targonca vezető képesítés megszerzésére irányuló vizsga gyakorlati feladatait mutatja be. A videókból a vizsgázók, az oktatók és a vizsgabiztosok is tájékozódhatnak a vizsga tantervi és vizsgakövetelményekben foglalt, előírásszerű lebonyolításáról.”
Ismerje meg vadonatúj képzésünket, amely bevezet a mesterséges intelligencia rejtelmeibe!
7 óra
tantermi vagy online
A tréning célja, hogy a résztvevők megismerjék és képesek legyenek alkalmazni az AI technológiákat, így javítva irodai munkájuk hatékonyságát és innovációját. Az "AI mindenkinek" mottó jegyében mindenki számára elérhetővé tesszük a mesterséges intelligencia által kínált lehetőségeket, függetlenül attól, hogy korábban volt-e már tapasztalata ezen a területen.
A képzés során elsajátíthatod az AI többféle változatát, használhatóságukat és példákat is, különösen a ChatGPT alap és bővített változatait is, mivel ez a leggyakrabban használt AI. Megismerkedhetsz annak irodai alkalmazásaival, és képes leszel integrálni ezeket a technológiákat a mindennapi munkavégzésbe. A tanfolyam magában foglalja a mesterséges intelligencia alapjaitól kezdve a konkrét alkalmazásokon át a gyakorlati workshopokig és csoportmunkáig minden szükséges tudást, amire szükséged lehet az AI eszközök hatékony használatához.
A régóta várt pályázat a vállalati képzések támogatásokról kiírásra került március 5-én. Az összes részlet, tudnivaló a 140 oldalas hirdetményben található meg, azonban összeszedtük alább azokat a részleteket, amelyek a legfontosabbak.
A pályázat megnevezése: A munkavállalók és vállalatok alkalmazkodóképességének és termelékenységének javítása a munkaerő fejlesztésén keresztül történő támogatásáról
A pályázat összege: 15 milliárd forint.
A keretprogram teljes kerete 70 Mrd Ft, melyből a jelenlegi, harmadik meghirdetési szakasz során a rendelkezésre álló keretösszeg összesen 15 milliárd forint az alábbi megoszlás szerint:
- 5 milliárd forintra a 4.1 alpont és a 7. számú melléklet alapján energiaintenzív ágazatba (válságtámogatás) sorolt vállalkozások részére pályázható keret.
- 10 milliárd forint a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások, valamint nagyvállalatok részére pályázható keret ágazattól és területi elhelyezkedéstől függetlenül.
A pályázat benyújtási ideje: 2024. március 5 – 2024. június 30., gyakorlatban forráskimerülésig, amely minden bizonnyal előbb következik be.
Támogatás összege
75 millió Ft
150 millió Ft
Munkabér támogatás: a munkavállaló első képzését megelőző hónapban érvényes munkaszerződése szerinti bér alapul vételével számítandó (a szerződés szerint bér/174 órával, így megkapjuk az 1 órára eső összeget, amely nem lehet magasabb a kérelem benyújtásakor érvényes kötelező legkisebb munkabér 1,5 szeresének megfelelő összeg alapján meghatározott 1 órára eső összegnél (a 2024-ben érvényes minimálbér alapján 2300 Ft-nál (400 200 Ft/ 174).
Egy főre jutó maximális képzési támogatás
A maximálisan elszámolható egy főre jutó képzési költség 250 000 forint, ami az alábbi négy szempont:
Támogatás intenzitása képzésre és munkabérre
70%
60%
50%
A magasintenzitású termelésben érintett ágazatokban főtevékenységet végző vállalkozások esetében – 100% átmenetileg – a 2024.06.30-ig hozott támogatási döntések esetében.
Támogatható képzések típusai
*pl. értékesítés, ügyfélszolgálat, kommunikáció, vezetők fejlesztése, stb.
Támogatott régiók: Magyarország egész területe (Budapest is)
Példa mintaprojekt
Bemutatásképpen egy középvállalat esetét nézzük meg!
Példa képzési támogatásra:egy résztvevő 1szakmai képzésben vesz részt.
1 főre jutó képzési költség 250 000 Ft
A képzés díja 240 000 Ft / fő
Ebben az esetben a képzési költség, a 240 000 Ft, a limiten, a 250.000 Ft-on belül van, amire az intenzitás számítódik (pl. középvállalat esetében a támogatás: 240 000 x 0,6 = 144 000 Ft)
Példa munkabér támogatásra: 420 000 forintos bérköltség, 110 órás képzés, középvállalat (60%-os intenzitás), akkor 420 000/174 = 2414 Ft; 2414 > 2300.Ebben az esetben 2300 * 110 * 0,6 = 151.800 Ft.
A példából az alábbi támogatásokra vonatkozó információk következnek:
A teljes hirdetményt itt található:
https://nfsz.munka.hu/nfsz/document/3/8/2/4/doc_url/Hirdetmeny_2024030520240630.pdf