A régóta várt pályázat a vállalati képzések támogatásokról kiírásra került március 5-én. Az összes részlet, tudnivaló a 140 oldalas hirdetményben található meg, azonban összeszedtük alább azokat a részleteket, amelyek a legfontosabbak.
A pályázat megnevezése: A munkavállalók és vállalatok alkalmazkodóképességének és termelékenységének javítása a munkaerő fejlesztésén keresztül történő támogatásáról
A pályázat összege: 15 milliárd forint.
A keretprogram teljes kerete 70 Mrd Ft, melyből a jelenlegi, harmadik meghirdetési szakasz során a rendelkezésre álló keretösszeg összesen 15 milliárd forint az alábbi megoszlás szerint:
- 5 milliárd forintra a 4.1 alpont és a 7. számú melléklet alapján energiaintenzív ágazatba (válságtámogatás) sorolt vállalkozások részére pályázható keret.
- 10 milliárd forint a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások, valamint nagyvállalatok részére pályázható keret ágazattól és területi elhelyezkedéstől függetlenül.
A pályázat benyújtási ideje: 2024. március 5 – 2024. június 30., gyakorlatban forráskimerülésig, amely minden bizonnyal előbb következik be.
Támogatás összege
75 millió Ft
150 millió Ft
Munkabér támogatás: a munkavállaló első képzését megelőző hónapban érvényes munkaszerződése szerinti bér alapul vételével számítandó (a szerződés szerint bér/174 órával, így megkapjuk az 1 órára eső összeget, amely nem lehet magasabb a kérelem benyújtásakor érvényes kötelező legkisebb munkabér 1,5 szeresének megfelelő összeg alapján meghatározott 1 órára eső összegnél (a 2024-ben érvényes minimálbér alapján 2300 Ft-nál (400 200 Ft/ 174).
Egy főre jutó maximális képzési támogatás
A maximálisan elszámolható egy főre jutó képzési költség 250 000 forint, ami az alábbi négy szempont:
a képzésbe bevont munkavállaló hátrányos helyzetű vagy megváltozott munkaképességű,
a képzésbe bevont személy hátrányos helyzetű régióban lévő telephelyen dolgozik (Észak-Magyarország, Észak-Alföld, Dél-Alföldi, Dél-Dunántúl), iii.) a munkáltató fő tevékenysége kiemelt ágazathoz tartozik, iv.) összes megpályázott képzés összértékének legalább 25%-át IKT képzés teszi ki bármelyikének teljesülése esetében 350 000 forintra növelhető az alábbiak szerint: i. a képzésbe vont személy a támogatás szempontjából hátrányos helyzetű, vagy megváltozott munkaképességű. A hátrányos helyzet igazolása esetén a megnövelt keretösszeg a hátrányos helyzetűnek tekinthető vagy megváltozott munkaképességű személy(ek)re értendő. E támogatás esetében hátrányos helyzetűnek tekinthetők, aki: - 15 és 24 év közötti életkorú vagy - 50 éven felüli személy vagy - alacsony iskolai végzettségű vagy pályakezdő: nem szerzett középfokú végzettséget vagy szakmai képesítést (az oktatás egységes nemzetközi osztályozási rendszerének 3. szintje), vagy a nappali tagozatos tanulmányait legfeljebb két éve fejezte be, és még nem állt rendszeres, fizetett alkalmazásban. ii. a képzésbe vont személy Hátrányos helyzetű régióban dolgozik (telephely szerinti munkavégzés). A hátrányos helyzetű régió teljesülése esetén a megnövelt keretösszeg a hátrányos helyzetű régiókban dolgozó személy(ek)re értendő.
12.31 előtt a pályázó vállalkozás cégkivonatába bejegyzett főtevékenysége alapján a cég TEÁOR kódja a kiemelt gazdasági ágazatok valamelyikébe tartozik. A kiemelt gazdasági ágazat szempontjának teljesülése esetén a megnövelt keretösszeg a vállalat által a pályázat során képzésben résztvevő összes munkavállalójára értendő. A kiemelt gazdasági ágazatok listája jelen Hirdetmény mellékletében, illetve a http://munka.hu oldalon található.
az összes megpályázott képzés összértékének legalább 25%-át jelen Hirdetmény 7.2. pontjában meghatározott információs és kommunikációs technológiákra (IKT) irányuló képzések alkotják. Az IKT képzések részarányát a kérelemben foglalt összes képzés elszámolható költségének összértékéhez kell viszonyítani. A feltétel teljesülése esetén a megnövelt keretösszeg a vállalat által a pályázat során képzésben résztvevő összes munkavállalójára értendő. Együttes kérelem esetén az IKT képzések összértéken belüli részarányát vállalatonként kell vizsgálni.
Támogatás intenzitása képzésre és munkabérre
70%
60%
50%
A magasintenzitású termelésben érintett ágazatokban főtevékenységet végző vállalkozások esetében – 100% átmenetileg – a 2024.06.30-ig hozott támogatási döntések esetében.
Támogatható képzések típusai
*pl. értékesítés, ügyfélszolgálat, kommunikáció, vezetők fejlesztése, stb.
Támogatott régiók: Magyarország egész területe (Budapest is)
Példa mintaprojekt
Bemutatásképpen egy középvállalat esetét nézzük meg!
Példa képzési támogatásra:egy résztvevő 1szakmai képzésben vesz részt.
1 főre jutó képzési költség 250 000 Ft
A képzés díja 240 000 Ft / fő
Ebben az esetben a képzési költség, a 240 000 Ft, a limiten, a 250.000 Ft-on belül van, amire az intenzitás számítódik (pl. középvállalat esetében a támogatás: 240 000 x 0,6 = 144 000 Ft)
Példa munkabér támogatásra: 420 000 forintos bérköltség, 110 órás képzés, középvállalat (60%-os intenzitás), akkor 420 000/174 = 2414 Ft; 2414 > 2300.Ebben az esetben 2300 * 110 * 0,6 = 151.800 Ft.
A példából az alábbi támogatásokra vonatkozó információk következnek:
a képzési óraszámok esetében, csak a minimum 16 órás megkötés él,
több csoportot is lehet indítani ugyan abból a témából, csupán annyi a megkötés, hogy más munkavállalóknak kell részt venniük rajtuk,
ha a fent említett képzések megvalósítása esetén a pályázat értéke 4.800.000 Ft (20 fő vesz részt a fent említett példa képzésben), a 60%-os intenzitás mellett a képzésre jutó támogatási összeg 2.880.000 Ft. Az önerő mértéke, amit a cégnek ki kellene gazdálkodnia 1.920.000 Ft, viszont a036.000 Ft-os bértámogatássaligencsak vonzó a projekt szaldója
Képzéseink megvalósítását gyakorlatorientáltan, mindig a legújabb trendeknek és elvárásoknak megfelelő képzési szemlélettel, nagy fokú rugalmassággal és teljes mértékben személyre szabott megoldási javaslatokkal végezzük.